Oplatkové Trubičky Z Hořic

TRADIČNÍ POCHOUTKA JIŽ OD ROKU 1812

Hořické trubičky Strix

Společnost STRIX Hořice s.r.o. pro vás vyrábí tradiční oplatkové trubičky již od roku 2002, kdy došlo k transformaci firmy Luděk Dlouhý – STRIX působící na trhu od roku 1992.

Jsme držitelem chráněného zeměpisného označení EU, které dokládá původ výrobku. Znamená to, že produkt je vyroben dle specifikace, tj. ze surovin, které do Hořické trubičky historicky patří, se zachováním stanovených výrobních postupů.

V naší nabídce najdete oblíbené druhy, jako jsou:

  • plněné Hořické trubičky
  • sypané Hořické trubičky
  • polomáčené Hořické trubičky
  • Hořické trubičky s náhradním sladidlem
  • trubičky vlastních značek ROLDA a STRIX

Na našich obalech najdete logo sovy, symbolu moudrosti. Rádi bychom, abyste po koupi našich produktů cítili alespoň kousek moudra vašeho dobrého výběru a byli s těmito tradičními produkty spokojeni. A na vysvětlenou, STRIX znamená latinským názvem puštík, proto se stal malovaný obrázek sovy naším patronem.

Historie výroby Hořických trubiček

Nejstarší hmatatelný důkaz existence sladkých oplatkových trubiček dokládá olejomalba mistra Lubina Baugena z roku 1630. Vyobrazený dezert se nápadně podobá tvarem současným sypaným trubičkám, ovšem těžko říci, jaké byly chuti. Zřejmě ale byly natolik dobré, že zaujaly královský dvůr, protože tato sladká pochoutka nechyběla na francouzských královských stolech např. Ludvíka XIV.

Začátek příběhu výroby oplatkových trubiček v podkrkonošském městečku Hořicích je spjat s legendou z dob napoleonských válek. Tehdy se při ústupu z Ruska slavná Napoleonova armáda vracela do střední Evropy a chtěl tomu snad osud, že císařův kuchař během namáhavé marše onemocněl a odloučil se od vojska právě v Hořicích.
Přechodný azyl mu poskytla paní Líčková, která se mu měla tak věnovat, že jí za odměnu svěřil tajemství výroby, řekněme, budoucích hořických trubiček. Zda to byla skutečně pochoutka samotného císaře Napoleona, to nelze s jistotou doložit, ale pravděpodobné to je. Legendy vždy vytváří vlastní příběhy, ale pokud po sobě zanechá trvalé stopy dobré tradice a dokáže přežít věky, tak se jedná o zrod evergreenu.

Toho si paní Líčková zpočátku jistě vědoma nebyla. Vyráběla oplatkové trubičky pro přátele a známé jen pro radost. Až její dcera později začala trubičky prodávat, a tím si vysloužila označení „trubičková bába“.

V generačním odstupu se do rodiny přiženil cukrář, jistý pan Kofránek, který založil v roce 1879 firmu a výrobu trubiček rozjel ve velkém. Sestrojil elektrický přístroj na výrobu oplatek, kterému byl roku 1898 udělen patent. Kofránkovy hořické trubičky sklidily úspěch v řadě zemí Evropy, Asie i Ameriky. Důkazem bylo udělení řady ocenění a diplomů z domácích i zahraničních výstav. Tehdy se začala psát historie a vzniklý produkt díky své originalitě, pečlivé a trpělivé ruční práci místních lidí přetrvává dodnes. Společnost STRIX Hořice s.r.o. navázala na tuto tradici a stala se jedním z hlavních výrobců této léty prověřené sladké pochoutky.